Flickr/Iker Merodio
Belfast City Hall, Põhja-Iirimaa

Suurbritannia

Ülevaade

Suurbritanniat iseloomustavad pikk ja värvikas ajalugu, mis on kandnud tänasesse kaasa rangelt järgitavad kombed ja traditsioonid, sajandite hõngu õhkavad unikaalsed vaatamisväärsused, tõeliselt kirju toidukultuur, mitmekesise valikuga ostuvõimalused ning kultuurisündmustest tihe igapäevaelu.

Viisainfo

Euroopa Liidu maade, Islandi ja Norra kodanikele on Suurbritannias viibimine viisavaba.

Ajalugu

Sündmuste lühiülevaade:

 • 43-63. aastatel e. Kr. toimusid roomlaste vallutusretked, mis tipnesid Britannia vallutamisega. Britanniast sai Rooma üks provints.
 • 410. aastal lahkusid Rooma väed Britanniast ja tekkis mitu iseseisvat keldi piirkonda.
 • 8. saj. lõpul algasid Taanist tulnud normannide röövretked Britanniasse, kes rajasid sinna 7 feodaalset anglosaksi kuningriiki: Sussex, Wessex, Essex, Kent, East Anglia, Mercia ja Northumbria.

Vaata edasi

Kliima

Suurbritannias valitseb tüüpiline mereline paraskliima, mis on väga muutlik. Sealne ilm on tuntud oma rohkete sademete, udude, suure õhuniiskuse ja tugevate tuulte poolest.

Iseloomulikud on pehme talv ja jahe suvi, mis on mõjutatud Atlandi ookeanist ja Golfi hoovusest. Parim aeg külastamiseks on aprilli lõpust septembrini.

Vaatamisväärsus

Belfast – Põhja-Iirimaa pealinn Belfast on kompaktne ja intiimne ning rikka Gruusia-, viktoriaanliku- ja Edwardiaegse pärandiga, mille hulka kuuluvad Belfasti raekoda, Suur Ooperimaja, Kuninganna Ülikool ning Belfasti loss. Kohalikud muuseumid nagu Ulsteri transpordimuuseum ja Titanicu maja (The Titanic’s Dock and Pumphouse) pakuvad pilguheitu Põhja-Iirimaa ajalukku ja tööstuslikku pärandisse. Belfasti loomaaed garanteerib suurepärase kogemuse kogu perele.

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

Kiiresti ja mugavalt sihtkohta jõudmiseks pakub BritRail erinevaid rongipasse:

Vaata edasi

Soovitused

 • 1

  Suurbritannia-siseseks reisimiseks on kõige parem soetada endale BritRail rongipass, mis võimaldab, olenevalt valitud Passist, reisida teatud päevade jooksul vabalt kõikide rongidega.

 • 2

  Autojuht peab arvestama saareriigi omapäraga, kus kehtib vasakpoolne liiklus. Vahemaad ja kiirusepiirangud on tähistatud miilides (1 m = ca 1,6 km).

Saada soovitus

Söök ja jook

Briti köök tähendab eelkõige ehedat ja igipõlist toitu, aga olgem ausad, gurmee elamuste saamiseks ei ole brittide kodumaa kõige esimene valik.

Olulisel kohal on sealiha, ka looma- ja lambaliha, sinna kõrvale kartul ning hooajalised köögiviljad. Sealne köök on ütlemata kirju, sest brittidel on läbi aegade olnud viljastavaid kokkupuuteid eri maade toidu ja kultuuriga.

Kõige rohkem mõjutusi pärineb Indiast, kuhu Briti impeerium kunagi ulatus, samuti Aasiast. Sealne ühiskond on vägagi multikultuurne ning toidukaubandus ja söögikohad hiilgavad hiiglasliku valikuga, mis puudutab ka puu- ja köögiviljaeksootikat.

Vaata edasi

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Suurbritannia

AsukohtEuroopa
RiikSuurbritannia
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 0h. Erinevus Eesti ajaga -2 h.
Pindala242 000 km2
Rahvaarv61,7 miljonit (2009)
Haldusjaotus4 regiooni, mis jagunevad omakorda 98 krahvkonnaks ja 84 linnkrahvkonnaks.
KeeledAmetlik keel on inglise keel, kõneldakse ka kõmri, šoti, gaeli ja korni keelt.
NaaberriigidIirimaa, Prantsusmaa
RiigikordParlamentaarne monarhia
RiigipeaKuninganna
PealinnLondon
RahaühikSuurbritannia naelsterling (GBP)
Rahvastikinglased, lääne-indialased, lõuna-asiaadid. Vähemusrahvuste hulka kuuluvad šotlased, iirlased, welslased, alsterlased ja gaelid
Religioonidkristlus, islam, anglikaani ja rooma katoliiklus, metodism, sikhism, hinduism
Peamised majandusharudpangandus, rahandus, terasetööstus, transpordivarustus, õli- ja gaasitööstus, turism
TolliinfoEU riikide vahel reisides sissetoodavale mittekommerts kaubale piirangut pole. NON EU riikidest sisenejatele on piirangud
 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada