Botswana

Ülevaade

Botswanas on väga mitmekesine loodus ning seal võib kohata peaaegu kõiki Aafrikas levinud loomaliike. Huvitav on tutvuda ka kõrbes elavate sanide (bušmanid) elustiiliga.

Ajalugu

 Botswana põlisasukad on tänapäevani koriluse ja jahipidamisega tegelevad bušmanid ehk sanid. I aastatuhande lõpul e. Kr. levisid viljelusmajandus ja raua kasutamine, seda seostatakse põhjast saabunud bantudega.

 9.saj. tekkis varariiklik ühendus Toutswe

 14.saj. Toutswe lagunes Suur-Zimbabwe riigi survel

Vaata edasi

Kliima

Valitseb mandriline kliima (põhjaosas troopiline, lõunaosas lähistroopiline). Jaanuaris on keskmine temperatuur on 21-27°C, juulis 15-17°C. Ööpäevane temperatuuride vahe on kuni 22 kraadi. Talvel (juuli-august) langeb temperatuur harva ka alla 0°C. Keskmine sademehulk on põhja- ja idaosas 500-650, lääne- ja edelaosas 150-250 mm/aastas. Sajab peamiselt suvel (dets.-apr.) ning põhiliselt lühiajalist hoovihma. Sageli kestab põud mitu aastat.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Okavango delta – väga omapärane ja looduslikult huvitav piirkond

Tsodilo kaljujoonised – kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse

Chobe rahvuspark – kõige rikkalikuma loomastikuga rahvuspark Botswanas

Makgadikgadi – soolatasandikud ja suured loomakarjad

Huvitavaid fakte

Botswana lipul sümboliseerib sinine värv taevast ja vett ning valge-must-valge triip rahvuslooma mägisebrat ja ka rassidevahelist harmooniat ja võrdõiguslikkust.

Botswana rahaühikuks on pula ning see sõna tähendab vihma ning rõhutab sademete tähtsust.

Botswana on üks maailma suurimaid teemanditootjaid.

Soovitused

 • 1

  Pangad. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 09.00-14.30. Linnades on olemas pangaautomaadid ning suuremates hotellides, kauplustes ja restoranides saab kasutada ka pangakaarte.

 • 2

  Maksuvaba. Maksuvabalt võib riiki viia: - 200 sigaretti, 20 sigarit ja 250 grammi tubakat - 1 liiter kanget alkoholi ja 2 liitrit veini - 12 kg suhkrut - 36 muna - kott sibulaid

 • 3

  Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

 • 4

  Pildistamine. Valitsuse ja sõjaväe hoonete pildistamine on keelatud, samuti on soovitatav luba küsida kohalike elanike pildistamiseks.

 • 5

  Pass. Eesti kodanikud võivad Botswanas viisavabalt viibida kuni 90 päeva. Pass peab kehtima veel 6 kuud peale reisi lõppu.

Saada soovitus

Loodus

Valdav osa Botswana territooriumist on 800-1000 m kõrgusel asuv Kalahari nõgu, mida ümbritsevad 1100-1200 m kõrgused lavamaad. Kõrgeim koht on riigi loodeosas asuv Tsodilo Hills (1489 m). Botswana põhjaosas laiub kuiv põõsassavann, keskosas poolkõrb (kohati põõsaid ja sukulente), lõunas kõrb (kuni 100 m kõrgused luited). Kalahari soodes ja Okavango deltas kasvavad põõsastaimed ja pilliroog. Botswanas elab 164 liiki imetajaid, 601 liiki linde, 157 liiki roomajaid ja 80 liiki kalu. 

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Botswana

AsukohtAafrika
RiikBotswana
AjavööndGMT +2h. Erinevus Eesti ajaga 0h, märts-oktoober -1h
Pindala581 730 km²
Rahvaarv1 893 500 (2007)
Haldusjaotus9 ringkonda
Keeledtsvana ja inglise keel
NaaberriigidZimbabwe, Namiibia, Lõuna-Aafrika Vabariik
Riigikordparlamentaarne vabariik
Riigipeapresident
PealinnGaborone (214 400 el.)
RahaühikBotswana pula (BWP)
RahvastikValdava osa Botswana rahvastikust moodustavad tsvanad (69%) ja kalangad (11%). Võrreldes teiste Aafrika riikidega, elab Botswanas vähe rahvaid. Kalaharis elavad bušmanid ehk sanid ja hotentotid ehk khoikoid. Valgeid on rahvastikust alla 1%. Peale riigikeelte räägitakse kalanga, šona, bušmani, nama (hotentoti), ndebele jmt. keelt.
ReligioonidUsklikest on kõige rohkem kristlasi, levinud on ka hõimuusundid.
Peamised majandusharudSambia majandus tugineb mäetööstusele ja värvilisele metallurgiale, eriti vasetööstusele. Toodetakse koobaltit, kivisütt, hõbedat, kulda ja vääriskive. Peamiselt siseturu tarbeks toodavad ehitusmaterjali-, toiduaine-, keemia- ja tekstiilitööstuse ettevõtted. Haritav maa moodustab 7% riigi pindalast ning valdav on ekstensiivne taimekasvatus. Tähtsaimad väljaveokaubad on vask, koobalt, elekter, tubakas, lilled ja puuvill.
 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada