Flickr/Jim Trodel
Egeskovi loss, Taani

Euroopa

Ülevaade

Euroopa on üks maailma seitsmest kontinendist. Euroopa, täpsemalt Antiik Kreeka, loetakse olevat lääne kultuuri häll. 16-20. sajandini kontrollisid Euroopa rahvad erinevatel aegadel Ameerikaid, enamust Aafrikast, Okeaaniat ja suurt osa Aasiast. Kuid kuna mõlemad Maailmasõjad olid keskendunud Euroopasse, siis nõrgestas see 20.sajandi keskpaigaks Euroopa mõjuvõimu maailma asjadele. Euroopa integratsioon ja Euroopa Liidu tekkimine on endist mõjuvõimu tänaseks taastamas.

Ajalugu

Eelajalooline Euroopa.

  • Varaseim teada olev jälg  inimese eelkäijast Euroopas on leitud Gruusiast ja pärineb ajast umbes 1,8 miljonit aastat tagasi.
  • Järgmised jäljed inimese eellastest on leitud Hispaaniast, umbes ajast 1 miljon aastat tagasi.
  • Neandertaallane, kes sai nime Neander Valley järgi Saksamaal, ilmus Euroopasse u 150 000 aastat tagasi ja
  • talle järgnenud kromanjoonlane u 40 000 aastat tagasi.

Vaata edasi

Kliima

Euroopa asub parasvöötme kliimas. Golfi hoovuse tõttu on kliima pehmem võrreldes teiste samal laiuskraadil asuvate regioonidega maailmas. Golfi hoovust kutsutakse ka "Euroopa keskkütteks", sest ta muudab kliima soojemaks ja niiskemaks, kui ta muidu oleks.

Seetõttu näiteks on Naapolis aasta keskmine temperatuur +16C, kui peaaegu samal laiuskraadil asuvas New Yorkis on see +12C.

Jaanuari temperatuurid Berliinis on keskmiselt 8C kõrgemad kui Calgarys ja peaaegu 22C kõrgemad, kui keskmised temperatuurid Irkutskis, kuigi need kohad asuvad kõik enam vähem samal laiuskraadil.

Vaatamisväärsused

Erinevate Euroopa riikide vaatamisväärsuste nimistu on lõputu. Nimetame vaid mõned neist, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse:

Vaata edasi

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Euroopa

AsukohtEuroopa
AjavööndGMT -2 kuni +2 võrreldes Eesti ajaga
Pindala10,180,000 km2
Rahvaarv731,000,000 (2009)
Haldusjaotus50 iseseisvat riiki ja mõned erineva staatusega territooriumid
KeeledEnim räägitakse slaavi, romaani, germaani keeli
PiiridEuroopa piirneb põhjas Põhja-Jäämerega, läänes Atlandi ookeaniga ja lõunas Vahemerega. Piir Aasiaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelikult Aasias.
Rahvastik63% rahvastikust moodustavad venelased, prantslased, britid, sakslased, poolakad, ukrainlased, itaallased, hispaanlased. Euroopas elab kokku 87 rahvust, kellest 33 moodustavad enamuse ja 54 on etniline vähemus.
ReligioonidPeamine usund on kristlus
  • Soovid sinna reisida?

    Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada