Lõuna Aafrika Vabariik

Lõuna-Aafrika Vabariik

Ülevaade

Tänu mitmekesisele loodusele ja paljudele rahvusparkidele ning arenenud turismi infrastruktuurile on LAV turistide poolt enimkülastatav riik Saharast lõuna poole jäävas Aafrikas. Loomade vaatamiseks on LAV üks parimaid paiku maailmas.

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Lõuna-Aafrika Vabariigi saatkonnas Helsingis.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • LAV territooriumilt on leitud u. 3 miljoni aasta vanuseid australopiteekide luid ning 160 000 aasta vanuseid nüüdisinimese jäänuseid.
 • II a-tuh. e.Kr. põhja poolt tulnud põlluharijad ja karjakasvatajad bantud tõrjusid põliselanikud bušmanid ja hotentotid äärealadele.
 • 1488 Portugali meresõitja Bartolomeu Diaz purjetas ümber Hea Lootuse neeme

Vaata edasi

Kliima

LAV paikneb mitmes kliimavöötmes. Kliima kujundamisel on oluline osa Draakonimägedel, mis takistavad India ookeani niiske õhu tungimist sisemaale. Riigi lääneosas põhjustab kuivust piki läänerannikut põhja poole kulgev külm Benguela hoovus.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Kaplinnüks peamisi turismilinnu koos kuulsa Lauamäe ja ümbruskonna veinipiirkondadega

Krügeri rahvusparksuurim ja kuulsaim rahvuspark, kus võib näha palju erinevaid loomi

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

Riigil on 2 pealinna: täitevvõimu keskus on Pretoria ja seadusandliku võimu keskus on Kaplinn. Kõrgeim kohtuvõim asub Bloemfonteinis.

LAV on maailma maavararikkaimaid riike. Rohkesti leidub kulda, plaatinat, uraani-, tina-, titaani-, antimoni-, vanaadiumi- ja mangaanimaaki, kromiiti, asbesti, teemante, kivisütt, raua-, vase- ja niklimaaki, kivisoola ja fosforiiti. Leidub ka haruldasi ja muldmetalle.

Vaata edasi

Soovitused

 • 1

  Liiklus. Lõuna-Aafrika Vabariigis on vasakpoolne liiklus. Autoroolis tasuks säilitada tavapärasest suurem tähelepanelikkus. Sõidu ajal tasub hoida uksed-aknad suletuna ja lukus ning hinnalisi asju ja pagasit mitte nähtavale kohale jätta.

 • 2

  Turvalisus. LAV mõnedes piirkondades (eriti Johannesburgis) on väga levinud röövimised ning turistidel tuleb olla ülimalt ettevaatlik.

 • 3

  Jootraha. Levinud on jootraha andmine ning turismipiirkondades on see 10-15% arvest.

 • 4

  Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

 • 5

  Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel umbes 09-16. Linnades on olemas pangaautomaadid ning pangakaartide kasutamine on üsna levinud.

Saada soovitus

Loodus

LAV asub valdavalt kiltmaadel ja platoodel, mis lõuna pool astanguti kõrgenevad. Kõrgeimad tipud asuvad Draakonimägedes ning riigi kõrgeim tipp on Nesjuthi (3408 m). Vaali jõest läänes asub Kapi platoo, mille äärmine loodeosa madaldub Kalahari kõrbe nõoks (kõrgus 900–1000m).

LAV taimestik on äärmiselt mitmekesine, seal kasvab üle 20 000 taimeliigi.

Vaata edasi

Rahvastik

Rassiline ja etniline koosseis on kirev. Valdava osa LAV rahvastikust moodustavad neegrid (79%), valgeid on 9%, segaverelisi 9% ning Aasia päritolu inimesi 2%. Põlisrahvad hotentotid (khoikhoid) ja bušmanid (sanid) ei ole tänapäeval selgelt eristatavad. Tuhandete aastate jooksul on piirkonda rännanud teisigi Aafrika rahvaid ning nende järeltulijad moodustavad u. ¾ LAV rahvastikust.

Vaata edasi

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Lõuna-Aafrika Vabariik

AsukohtAafrika
RiikLõuna-Aafrika
AjavööndGMT + 0h. Erinevus Eesti ajaga 0h, märts-oktoober -1h
Pindala1 219 090 km²
Rahvaarv48 861 500 (2006)
Haldusjaotus9 provintsi
Keeled11 keelt, olulisimad on inglise ja afrikaani keel
NaaberriigidNamiibia, Botswana, Zimbabwe, Mosambiik, Svaasimaa, Lesotho
RiigikordPresidentaalne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnPretoria (1 687 800 el.) ja Kaplinn (3 546 400 el.)
RahaühikLAV rand ( ZAR)
RahvastikRassiline ja etniline koosseis on kirev. Valdava osa LAV rahvastikust moodustavad neegrid (79%), valgeid on 9%, segaverelisi 9% ning Aasia päritolu inimesi 2%. Põlisrahvad hotentotid (khoikhoid) ja bušmanid (sanid) ei ole tänapäeval selgelt eristatavad. Tuhandete aastate jooksul on piirkonda rännanud teisigi Aafrika rahvaid ning nende järeltulijad moodustavad u. ¾ LAV rahvastikust. VAATA lähemalt rahvastikust allpool.
Religioonid80% on mitmesuguseid usulahke tunnistavad kristlased, 1,5% on muslimeid, on ka hinduiste ja judaiste ning 15% rahvastikust on usutunnistuseta.
Peamised majandusharudtööstuse põhiharu on mäetööstus (tähtsaimad kaevandatavad maavarad on kivisüsi, teemandid ja kuld), järgnevad autode montaaž, metallitöötlus, masina-, tekstiili-, keemia- ja toiduainetööstus ning metallurgia ja laevaremont. Peamised põllumajandussaadused on mais, nisu, suhkruroog, päevalill, tsitrused, virsikud, köögivili, looma-, linnu- ja lambaliha ning vill ja piim.
TolliinfoMaksuvabalt võib Lõuna-Aafrika Vabariiki viia 200 sigaretti või 20 sigarit, 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit veini.
VaktsineerimineSoovituslik A-hepatiit
 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada