Madriid

Ülevaade

Hispaania pealinn Madriid asub riigi südames. Tema vaatamisväärsuste hulka kuulub rahvusvaheliselt tuntud kunstigalerii Prado muuseum, kuningapalee - Palacio Real, suured väljakud ja pargid, rohkesti põnevaid muuseume ja lõbustusparke lastele. Linna lähistel asub ka üks Hispaania kuulsam ehitusmonument El Escorial palee.

Ajalugu

Madriid on olnud asustatud juba eel-ajaloolistel aegade, nagu näitavad mitmed arheoloogilistel väljakaevamistel leitud objektid. Paljusid neist esemetest saab tänapäeval uudistada Madriidi Arheoloogia muuseumis.

Legendi järgi asutas mauripealik Muhammad Rio Manzanarase äärde kindluse Magerit, nagu seda araabia keeles hüüti. Hiljem areneski sellest välja nimi Madriid.

Vaata edasi

Kliima

Kauguse tõttu merest ja suhteliselt kõrge asukoha tõttu - 600 m merepinnast - peab linn taluma külma talve ja kuuma suve. Nii et parimaks külastusajaks on kevad ja sügis, eriti aprill, mai, juuni, september ja oktoober.

Rahvuspühad

 • 1. jaanuar - uusaasta (Ano Nuevo)
 • 6. jaanuar - kolmekuningapäev (Epifanía del Señor)
 • 1. mai - kevadpüha (Fiesta del Trabajo)
 • 2. mai - Ühenduse päev (Fiesta de la Communidad, Madrid kogukonna püha)
 • 15. mai - San Isidro (Madridi püha, tähistatakse lähemal pühapäeval)

Vaata edasi

Transport

Madrid-Barajas International Airport on riigi suurim ning kogu Euroopa neljas kõige hõivatum lennujaam. Seal on 4 terminali, kusjuures terminal 4 on võitnud ka arhitektuuripreemiaid ning on väärt vaatamist ka sel juhul, kui te sealtkaudu ei lenda.

Lennujaamast kesklinna:
Barajase lennujaam Madriidi kesklinnas 13 km kirdes.
Kesklinna saab metrooga number 8, mis väljub Terminalist 2. Samuti liiklevad lennujaama Expressi bussid ning linnalähirongid (RENFE), millest viimane on kõige mugavam ja kiirem viis kesklinna saamiseks (Platvormilt 8 väljuva rongi esimene peatus ongi Sol`i väljakul).

Vaata edasi

Shopping

Üle kogu linna on rohkesti H&M, Zara, Mango ja Blanco kaubamärgi poode ja lisaks palju suuri kaubanduskeskusi.

Sol-Salamanca piirkond:
Kõige suurem ostupiirkond asub Calle de Preciadose piirkonnas, Sol`i ja Gran Via tänavate vahelisel alal. Sealt leiate ka linna suurima kaubamaja - El Corte Ingles.
Kõrg-disaini butiike saab avastada Calle Serrano tänava ümbrusest (Chanel, Versace, Hugo Boss, Louis Vuitton, Armani, Dolce e Gabbana jt).

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Prado muuseum - üks maailma suurimaid kunstigaleriisid ja suurima hispaania maalikunstikoguga, eelkõige Velázqueze, El Greco ja Goya šedöövrid. Ja mitte ainult. Neli korrust lõputult saale ja saalikesi on täidetud Euroopa maalikunsti ajaloo tipptegijate teostega.

Palacio Real- Hispaania esimestele Bourbonidest kuningatele ehitatud palee. Tohutusuurt ning luksuslikku kuningapaleed kasutati kuni 1931.a. mil Alfonso XIII loobus troonist. Praegune kuningas elab tagasihoidlikumas palees linnast väljas. Palacio Real on üks tähtsamaid vaatamisväärsusi Madriidis, mida kindlasti peab külastama.

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

 • Guinessi Rekordite raamatu järgi kõige vanem restoran on 1725.a. pärinev "Botin" Madriidis. See restoran pakub traditsioonilist Vahemere kööki.
 • Puerto de Sol`i väljakul, Madriidis asub kogu Hispaania null punkt. Koht, kust kõik teed (ja kilomeetrinäidud) alguse saavad.
 • Madriidis asub maailma suuruselt kolmas härjavõitlusareen (Plaza de Toros de las Ventas)

Soovitused

 • 1

  Parim shoppinguperiood. Talvine allahindlus algab jaanuari teisel nädalal ja kestab kuni veebruari lõpuni ning suve allahindlus algab 1. juulil ja kestab kuni augusti lõpuni.

 • 2

  Siesta. Tavaliselt on kauplustel ka siesta aeg, enamasti vahemikus 14.00-16.30, kus kauplused on kinni.

 • 3

  Tasuta muuseumidesse. Tasuta sissepääsu rohkem kui 50 muuseumisse ja monumentide ning vaatamisväärsuste külastust pakub Madrid Card.

 • 4

  Muuseumide avamisajad. Madriidi muuseumid on tavaliselt esmaspäeviti suletud. Tavaliselt on nad avatud 9.30 – 20.00, kuid pühapäeva pärastlõunatel on samuti muuseumid suletud. Väiksemad muuseumid võivad olla suletud ka lõunapausiks.

Saada soovitus

Sündmused

 • Vana-aastaõhtu

  Kesköösel kogunevad kõik inimesed Puerta del sol`ile, et kesköösel, pärast igat kellalööki süüa ära üks viinamari. Hispaania traditsioon kindlustada tulevaks aastaks omale õnne.

 • Lihavõtte laupäev

  Plaza Mayoril esitatakse kannatusnäidendit.

 • San Isidro pidustused

  Suur pidu Madriidis, mis toimub igal aastal 15.mail. Linnarahvas avaldab austust 12. sajandi pühakule. Terves linnas toimuvad kunstinäitused, vabaõhukontserdid ja tulevärgid lisaks on see Hispaania tähtsaim härjavõitluste aeg.

Soovita üritust

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Madriid

AsukohtEuroopa
RiikHispaania
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala607 km2
Rahvaarv3,2 miljonit
Haldusjaotus21 piirkonda
KeeledHispaania keel
 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada