Flickr/Andrew Bossi
Ermitaaž

Peterburi

Ülevaade

Peterburi asub Neeva suudmes, Soome lahe idasopis, Tallinnast umbes 330 km kaugusel.

Tegemist on ühe Euroopa noorema suurlinnaga. Aastal 2003 oli Peterburi 300. sünnipäev ja selle ea jooksul on ta olnud üle 200 aasta Venemaa Keisririigi pealinn. Esimest korda sai Peterburi Venemaa pealinnaks juba 1712. aastal.

Peterburit nimetatakse ka Venemaa kultuuripealinnaks. Siin asub üle 100 kõrgkooli, 105 muuseumi ja umbes 100 teatrit.

Sadade tuhandete turistide magnetiks on kuulsad Peterburi Valged ööd.

Ajalugu

 • Eelajalooliselt kulges Neeva suudmest viikingite kaubatee "varjaagide juurest kreeklaste juurde". 12. sajandil püüdsid seda vallutada rootslased, aga katse luhtus. Neeva jõe ümbrus kuulus Ingerimaa koosseisu.
 • Pärast Liivi sõda 1583. aastal loovutas Ivan Julm Ingerimaa ja Karjala Rootsile, Neevajõe suudmeala aga säilitas Moskva Tsaaririik enda valduses.
 • 1610-1613 aastatel toimunud Venemaa pärilussõjas jäi Ingerimaa endiselt Rootsile ja 1617. aastal sai Rootsi Kuningriik ka Peterburi linna alused maa-alad enda valdusse.
 • Endise Landskrona kindluse kohale rajati Rootsi Kuningriigi Ingerimaa kuberneri juhtimisel Nevanlinna linnus ja Nyeni linn, mis sai linnaõiguse aastal 1642.
 • Ingerimaa kubermangu keskuseks oli Narva linn, kus asus ka Ingerimaa kuberner . Maad kuulusid Rootsile kogu 17. sajandi.
 • Aastal 1689 tuli Venemaal võimule Peeter I kes  nõudis Rootsilt Ingerimaa tagasisaamist.
 • Aastal 1700 algas Põhjasõda ja 1702 vallutasid venelased Nöteborgi, nimetades selle võtmelinnuseks Schlüsselburgiks.
 • Põhjasõja lõppedes vallutas Venemaa Ingerimaa ja taastas väljapääsu Läänemerele. Peeter I nimetas Jänesesaarele ehitatud muldkindluse iseenda ja oma kaitsepühaku apostel Peetruse järgi Sankt-Peterburgiks.
 • Kuna Peterburg rajati soisele alale, siis soo kuivatati kraavide abil ja nii on Peterburi nimetatud ka Põhjamaade Veneetsiaks.
 • Hiljem kui kindlust hakati Peeter-Pauli kindluseks nimetama, läks Sankt -Peterburgi nimi üle linnale.
 • 1914. aastal asendati saksapärane nimetus venepärasega ja Sankt-Peterburgist sai Petrograd, Peetrilinn ja kindlus.
 • 1924. aastal peale Vladimir Lenini surma hakkas linn kandma nime Leningrad.
 • 1991. aastal hääletuse tulemusena nimetati linn taas ümber Sankt-Peterburgiks.

Kliima

Peterburi kliima klassifitseeritakse niiskeks kontinentaalseks kliimaks. Balti mere tsüklonite mõjul on suved niisked ja soojad, talved pikad ja külmad.

Päeva keskmine temperatuur juulis on +22C; senise maksimumi 37C saavutas see 2010.a põhja poolkera suvise kuumalaine ajal. Talvekuude temperatuur võib kõikuda  -9 ja -35C vahel.

Detsembrist märtsini on keskmiselt 123 päeva kui lumi on maas ja ulatub kuni 24cm veebruaris. keskmiselt 135 päeva on külmavabad.

Transport

Peterburi ühistranspordivõrk on üsna ulatuslik, aga ka ülerahvastatud ja mitte eriti kasutajasõbralik.

Kõige mugavam liikumisvahend on kahtlemata metroo, millel on 5 liini ja mis on avatud 0545 - 0030. Metroo kaardil märgib iga liini erinev värv. Kõige kaunimalt kujundatud jaamadega liin on nr 1. Kes tahab metroo ekskursiooni teha, siis tasub valida see liin. Ühe korra pileteid või kuu kaarti saab osta metroojaamas.

Vaata edasi

Shopping

Valik suuremaid kaubamaju ja ostukeskusi Peterburis:

Bolshoi Gostiny Dvor, 35 Nevsky Prospekt. Suur valik kodu, laste, naiste, meeste, spordikaupu, mänguasju, suveniire. seal on ka laste mänguväljaks.

Leningrad House of Trade (DLT), 21/23 Bolshaya Konyushennaya Ulitsa.  Kodukaubad, juveelid, laste, naiste ja meeste riided, parfüümid.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Valik tähtsamaid on:

 • Peterburi Suveaed oli Peeter I valitsusajal kuninglikuks residentsiks. Kõik kuninglikud vastuvõtud ja pidustused peeti suvisel ajal siin, kuna Suvepalee, mille arhitekt oli Tresini, ei olnud piisavalt suur Peeter I poolt korraldatud pidustuste jaoks. 
 • Peterhof ja sealne Purskkaevude park
 • Ermitaaži kunstimuuseumist leiab maailma suurima kunstiteoste kollektsiooni, kuhu kuulub umbes 3 miljonit eset, sealhulgas meistriteosed tuntud ja tunnustatud kunstnikelt. Auväärne kollektsioon hõlmab ajavahemikku kiviajast tänapäevani. Ermitaaž koosneb viiest Neeva jõe kaldal järjestikku asuvast ehitisest.
 • Peterburi Talveaiad
 • Ristleja Aurora, mis on ankrus Admiral Pavel Nakhimovi nimelise kooli ees Petrovskaja tamme juures, ei sümboliseeri mitte ainult Vene laevaehitusoskust vaid ka nõukogude ajajärku. Ristlejale anti nimi sõjalaeva auks, mis kaitses kangelaslikult Petropavlovskit aastail 1853-1856.
 • Rumjantsevi park
 • Kirikud ja kloostrid. Peterburis on 268 kogudust, millest 131 alluvad õigeusu kiriku Moskva patriarhaadile ja nende omanduses või kasutuses on 229 kirikut ja muud hoonet.
 • Arhitektuuriliselt silmapaistvamad on Iisaku katedraal, Kaasani katedraal ja Spassna Krovi kirik.
 • Peterburis asub ka eestlaste ehitatud Peterburi Jaani kirik.
 • Peeter-Pauli kindlus oli uue Venemaa pealinna esimene ehitis, mis hõlmab keskse koha Peterburi kesklinna arhitektuurilises ansamblis. Peeter-Pauli Katedraal selle kõrge kellatorniga on kujunenud peamiseks Peterburi tunnuseks.
 • Peeter I majamuuseum on unikaalne monument, mis on ühtlasi ka üks esimesi ehitisi Peterburis ja ainus puitmaja, mis on säilinud tänapäevani. See Peeter I aegne eluase Peterburis ehitati sõjaväelaste poolt väga lühikese aja jooksul – 24.-27. mai aastal 1703.
 • Vaskratsanik - selle monumendi valmistas Peeter Suure käsul prantsuse skulptor Falconet. Kuju on kuulsaim ja vanim kogu Peterburis ning kujutab hobusel ratsutavat Peeter I.
 • Menšikovi palee on tohutult suur palee, mis ehitati Peeter Suure koostööpartnerile. Siin segunevad oskuslikult Vene ja Lääne-Euroopa arhitektuurielemendid ning mõned palee osad meenutavad ka Itaalia renessansiaegset palazzo`t. Kasutatud on võlvelemente, mis on väga omased Vene arhitektuurile. 
 • Kristlik ülestõusmiskirik (Смольный собор) on üks parimaid barokiajastu ehitisi Peterburis – Smolni katedraal – asub Neeva jõe kaldal just sellel kohal, kuhu Peeter Suur ehitas kunagi tõrvatehase, mis varustas Admiraliteeti vaiguga, mida kasutati laevatööstuses. Mõne aasta pärast tehas lammutati, kuid nimi säilis.
 • Vene Riiklik Muuseum avati 7. märtsil 1898 ning siin asub maailma suurim kollektsioon vene kunstnike loomingut. Vene Muuseumis võib näha 400,000 erinevat eksponaati.
 • Meremuuseumi ekspositsioon annab hea ülevaate Vene merenduse ja sõjalaevastiku arengust alates muistsest ajast lõpetades tänapäevaga. Külastajad võivad lugeda Vene mereväe loomise, olulisemate merelahingute, geograafiliste avastuste ja ekspeditsioonide kohta.
 • Kunstikamber loodi aastal 1718 raamatukoguks. Siin hoidis ka Peeter I oma haruldast kollektsiooni „Koletised ja haruldused“. Tänapäeval on see kujunenud antropoloogia ja etnograafia muuseumiks, mis rajaneb Peterburi looja Peeter Suure kogudel. 
 • Zooloogiamuuseumi väljapanek koosneb enam kui 30,000 eksponaadist, mis moodustab vaid väikese osa muuseumi 15 miljonist esemest. Esindatud on kõikvõimalikud loomkonnad üle maailma – selgrootud, kalad, kahepaiksed, roomajad, linnud ja imetajad.
 • Puškini eluloomuuseum - korter Moika kaldapealsel on viimane koht, kus erakordne Vene poeet Alexander Puškin elas. Ta jagas eluaset oma perekonnaga alates oktoobrist 1836 kuni jaanuarini 1837. Selles samas korteris toimus ka duell Dantesega, mille käigus Puškin hukkus.
 • Vene Rahvamuuseumi väljapanekuid on võimalik näha 24 hallis. Keraamika, tekstiilid, ehted, metall- ja puutööd, tüüpilised ehitised, rahvariided – kõik see muudabki ühe rahva unikaalseks ning liidab kindlas piirkonnas elavad inimesed ühtseks rahvuseks. 
 • Arktika ja Antarktika muuseum - see vaikne ja lumine manner on alati olnud teadlastele ja maadeavastajatele atraktiivne. Kaua aega juhtis Venemaa (hiljem Nõukogude Venemaa) uurimus- ja avastusretki polaarregioonidesse ning Nõukogude ajastul avati tolleaegses Leningradis ka muuseum.

Huvitavaid fakte

Esimene inimene, kes Peterburgi maja ehitas, oli Balti sõjalaevastiku ülem Cornelius Cruys.

Peterburi on esimesel kohal Venemaal ja ühel esimestest maailmas linna piiresse jäävate veealade pindala poolest. Veealad moodustavad linna pindalast umbes 10 protsenti. Kokku on linnas 93 jõge, oja ja kanalit ning sadakond järve ja tiiki.

Vaata edasi

Soovitused

 • 1

  Peterburi reisi planeerides tehke juba kodus konkreetne plaan, milliseid paleesid, muuseume ja vaatamisväärsusi külastate. Kontrollige üle nende avamisajad ning piletihinnad. Venemaa süsteemi kohaselt kehtivad välismaalastele kõrgemad piletihinnad.

 • 2

  Kindlasti soovitame külastada Ermitaaži kunstimuuseumit, Katariina paleed Tsarskoe Selos ja Peterhofi purskkaevude parki. Need kolm on lausa kohustuslikud vaatamisväärsused Peterburi külastades. Mõnusa feelingu saamiseks võtke üks objekt ühe päeva jooksul.

Saada soovitus

Kommentaarid

 1. Andra kommenteeris 24. aug 2015 09:27Vasta

  Vaskratsanik tehti Katariina II soovil ja käsul (mitte Peeter Suure).

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Peterburi

AsukohtEuroopa
RiikVenemaa
AjavööndEesti ajaga võrreldes +1h
Pindala1,439 km2
Rahvaarv4,568,000 ( 2007)
HaldusjaotusPeterburi jaguneb 18 rajooniks, tema haldusalasse kuulub 9 linna ja 21 alevit.
Keeledvene keel
 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada