Arne Uusjärv
Gröönimaa

Põhja-Ameerika

Ülevaade

Tänu mitmetele looduslikele vöönditele ja suurtele kultuurierinevustele on Põhja-Ameerika väga mitmekesine. Mandri põhjaosa karm loodus (Gröönimaa, Alaska) pakub huvi eelkõige loodusesõpradele; lõuna pool asuvad vanade indiaani kõrgkultuuride mälestised on olulised kultuurihuvilistele; ning Kariibi mere saared meelitavad rannapuhkuse nautijaid.

Kliima

Põhja-Ameerika kliimat mõjutavad eelkõige mandri asend (arktilisest kliimavöötmest kuni lähisekvatoriaalse kliimavöötmeni) ja pinnamoe iseärasused.

Kordiljeeride kõrgahelikud ei võimalda Vaikse ookeani niiske ja suhteliselt sooja õhu pääsu kaugele sisemaale, kuid arktiline külm õhk võib tungida isegi mandri lõunaossa, sest ees ei ole tõkestavaid mäeahelikke. Seepärast on mandri sise- ja idaosas talve keskmine temperatuur tunduvalt madalam kui Euroopas samadel laiuskraadidel.

Vaata edasi

Vaatamisväärsused

Põhja-Ameerika on nii suur ja vaheldusrikas, et seal leiab haruldasi vaatamisväärsusi ja põnevaid tegevusi igale maitsele. Võimalik on jalutada nii suurlinna pilvelõhkujate kui ka eskimo jääonnide vahel, jälgida jääkarude elu arktilistel aladel või kilpkonnade munemist Panamas, sõita kajakiga jäämägede või kruiisilaevaga Kariibi mere saarte vahel.

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

Põhja-Ameerika rekordeid

  • maailma suurim saar Gröönimaa (2 175 597 km²)
  • maailma pikim koobas Mammutikoobas USA-s (käikude kogupikkus 563km)
  • maailma suurim mõõdetud lume sügavus (11,5m, aastal 1911 USA-s)
  • maailma suurim mõõdetud lumehelves (diameeter 38cm, aastal 1887 USA-s)

Vaata edasi

Arvamused

Arne Uusjärv

Põhja Ameerikasse reisides tuleks kindlasti arvestada konkreetse piirkonna kliimaga. Mandri põhjaosa tasuks külastada suvel, sest talvisel ajal muudab käre pakane ja polaarööst tingitud pimedus seal reisimise üsna ebamugavaks. Mehhiko lahe piirkonnas puhates oleks mõistlik vältida orkaanide perioodi. Kesk-Ameerika väikeriikide puhul tuleks arvestada vihmaperioodidega.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Põhja-Ameerika

AsukohtPõhja-Ameerika
Ajavööndsõltuvalt konkreetsest vööndist on erinevus Eesti ajast -3 kuni -11 tundi
Pindala24 250 000 km²
Rahvaarv528 720 588 (2008)
Haldusjaotus23 üksust ( iseseisvat riiki, asumaad, territooriumi)
KeeledPeamised keeled inglise, prantsuse, hispaania
Piiridpiirneb läänes Vaikse ookeani, põhjas Põhja-Jäämere ja idas Atlandi ookeaniga. Lõunas on mandri piir kokkuleppeline, enamasti peetakse selleks Panama maakitsustndi ookeaniga.
RahvastikPõhja-Ameerika rahvastik on kujunenud põlisrahvaste, sisserännanud eurooplaste ja sisseveetud neegerorjade segunemisel ning ei moodusta ühtseid rahvusi, pigem on tegemist rahvuste ja kultuuriliste rühmade kogumitega ning näiteks USA rahvastikubüroo ei väljasta andmeid eri rahvuste osatähtsuse kohta. Põlisrahvastest on säilinud innuiidid, alaeuudid ja paljud indiaani rahvad.
ReligioonidKanadas ja USA-s on rohkem levinud protestantlik kristlus ning Mehhikos ja Kesk-Ameerikas katoliiklus
  • Soovid sinna reisida?

    Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada