Püha Peetri väljak

Rooma

Ülevaade

Igavest linna Roomat võib lõpmatuseni avastada – linn on täis ajalugu, kultuuri, kunsti, armastust, elu! Jahmatama panevad isegi väikeste autode metsik kiirus ja kohalike uskumatuna näivad parkimisoskused. Nautida tuleb aga kõike, mida Rooma pakub! Olgu selleks kasvõi taevalik vaimustus maitsvast jogurtijäätisest lämmataval suvepäeval.

Ajalugu

753. a eKr rajas Romulus pärimuse järgi Rooma linna.

6. sajandil eKr asustasid Roomat etruskid, 387 eKr purustasid linna keldid. Pärast seda ehitati kõiki Rooma 7 küngast ümbritsev linnamüür, niinimetatud Servius Tulliuse müür.

Vaata edasi

Kliima

Roomas valitseb tüüpiline lähistroopiline, vahemereline kliima: suvi on kuiv ning kuum, talv pehme ning sademeterohke. Kõige vihmasem periood on novembris, kui sademeid on keskmiselt 110 mm kuus. Keskmine temperatuur juulis ja augustis on +29°C ning jaanuaris +4°C.

Rahvuspühad

1. jaanuar - Uusaasta 
6. jaanuar - Kolmekuningapäev
12. aprill – 1. ülestõusmispüha
13. aprill – 2. ülestõusmispüha
25. aprill -  Vabastuspäev
1. mai - Töörahva püha
2. juuni – Itaalia Vabariigi aastapäev
15. august - Neitsi Maarja taevavõtmise suurpüha 
1. november - Kõigi pühakute suurpüha
8. detsember - Neitsi Maarja pärispatuta saamise suurpüha
25. detsember - Esimene jõulupüha  
26. detsember – Teine jõulupüha

Transport

Leonardo da Vinci Fiumicino lennujaam asub linnakeskusest 32 km kaugusel. Linna pääseb rongi, bussi või taksoga. Linna pääseb kahe rongiga: ekspressrong Leonardo da Vinci liikleb 06:30-23:30 (viimane rong linna) 30-minutilise intervalliga lennujaama ja Roma Termini jaama vahel. Linnarong FM1 viib lennujaamast Tiburtinasse, Fara Sabinasse, Poggio Mirtetosse ja Ortesse 15-minutilise intervalliga.

Vaata edasi

Shopping

Rooma on kallis linn ning seetõttu ei leidu siin eriti palju soodsa hinnaga poode. Küll aga pakub linn suurt valikut disaineri kaupadega poode.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Rooma on kunsti- ja arhitektuurimälestiste poolest maailma rikkamaid linnu, mida külastab igal aastal üle kolme miljoni turisti. Ainuüksi kirikuid on Roomas üle 500, neist tähtsaimad on Santa Maria Maggiore basiilika - Rooma peakirik, mis ülistab Püha Neitsi Maarjat; Püha Pauluse kirik ja San Giovanni in Laterano – esimene Rooma katedraal.

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

 • Rooma ametivõimud on kehtestanud uue seaduse, mille alusel hakatakse kasseerima maksu igalt Roomas ööbivalt turistilt. Maks tuleb tasuda otse hotelli vastuvõttu ning selle suurus sõltub valitud majutuse tasemest:
  - bed and breakfast tüüpi majutus, korterid, 1-3 tärni hotellid: 2 EUR/1 inimene/1 öö
  - 4 ja 5 tärni hotellid: 3 EUR/1 inimene/1 öö
  Loe lähemalt hotellide maksude kohta siit.
 • Itaalia keeles esineb palju dialekte, mida räägitakse üle kogu riigi. Tänapäeval ametlikult räägitav itaalia keel pärineb Toskaana dialektist ehk ladina keelest.
 • Ooper on loodud Itaalias.
 • Rooma on tuntud kui “Igavene linn”.
 • Rooma sümboliks on kahte venda Romulust ja Remust imetav emane hunt.

Soovitused

 • 1

  72 tundi kehtiv Rooma pass on suurepärane viis Rooma avastamiseks. Pass annab 3 päeva jooksul õiguse piiramatult kasutada ühistransporti, tasuta sissepääsu kahte vabalt valitud muuseumisse ning erinevad allahindlused vaatamisväärsustele, muusika- ja kunstiüritustele. Vaata lähemalt viidetest nimega Rooma pass!

 • 2

  Rooma turismihooaeg algab lihavõttepühade paiku ja kestab oktoobrini, tippaegadega kevadel ja sügisel. Külasta vaatamisväärsusi hommikul, kui järjekorrad on lühemad.

 • 3

  Lennujaamast linna taksoga sõites on soovitatav kasutada ainult autoriseeritud taksosid (valged, taksomeetriga autod), muidu võib oma sõidu eest topelt maksta. Sõit keskusesse maksab umbes 40 EUR ning öösel ja pühade ajal on sõit kallim. Ka pagasi eest võidakse lisatasu küsida.

 • 4

  Parimaks liiklusvahendiks on omaenda kaks jalga, sest paljud tänavad on väga kitsad ja väljakud on autovabad. Samuti on autoga liigeldes peaaegu võimatu leida parkimiskohta.

 • 5

  Soovitav on säilitada tavapärane ettevaatlikkus oma isiklike asjade suhtes. Eelkõige tasub olla tähelepanelik rahvarohketes kohtades: raudteejaamades ja nende lähiümbruses, ühiskondlikes transpordivahendites, kohvikutes ning lennujaamades. Samuti reisides rongiga ei tasu jätta oma asju järelvalveta.

 • 6

  Kirikutesse lubatakse üksnes pikki pükse või seelikut ning õlgukatvat särki/jakki kandvaid külastajaid.

Saada soovitus

Sündmused

 • Primo Maggio Muusikafestival 

  1. mail tervitab Rooma oma iga-aastast kevadhooaega hiiglasliku muusikafestivaliga, mis sai alguse 1989. aastal. Esinejate nimekiri avaldatakse paar päeva enne üritust ning oodata on nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi artiste.

 • Rooma Veinifestival 

  7.-8. mail Citta's del Gustos toimuv 2-päevane Rooma Veinifestival toob linna veiniesitlusi, koosviibimisi ja veinikoolitusi. Professionaalide abiga saavad külastajad õppida kogu teadust selle kohta, mis peitub hea veinipudeli taga.

 • Rooma-Euroopa Festival 

  21.09-02.12 toimub Roomas iga-aastane rahvusvaheline kultuurifestival RomaEuropa, mille jooksul on teatri, tantsu ja muusika esitusi ning kontserte. Kuigi festival põhineb klassikalisel muusikal, on see ka muusikastiilide ja artistide mitmekesisuse poolest tuntud.

Soovita üritust

Söök ja jook

Itaalia kööki loetakse Lõuna-Euroopa köögi emaks. Sealse köögi elegants ei seisne mitte roa koostise keerukuses, vaid selle väheste komponentide harmoonias. Itaalia köök on elegantselt lihtne. Toitudele annavad maitset juurde nii rosinad, mandlid, pähklid kui ka piiniaseemned. Rooma kööki iseloomustab iseäranis rohke küüslaugu kasutamine. Öeldakse, et Rooma võiks sõita küüslaugu lõhna järgi - mida lähemale jõuad Roomale, seda tugevam on ka küüslaugulõhn.

Vaata edasi

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Rooma

AsukohtEuroopa
RiikItaalia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala294 020 km²
Rahvaarv2 754 440 (2010)
Haldusjaotus22 linnaosast
Keeleditaalia
 • Reisipakkumised

 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada