Tai

Ülevaade

Tai on erakordselt rikas erinevate võimaluste poolest ning seetõttu sobib ideaalselt nii kultuurireisiks kui ka rannapuhkuseks. Selles kaunis riigis leiavad kõik (kultuurihuvilisest kuni seksituristini) omale midagi meeldivat. Matkad ja paadisõidud eksootilises looduses, tutvumine elevantidega, lugematu hulk ajaloolisi ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, budistlike templite rahulik atmosfäär, sõbralikud taid ja omapärased mägirahvad, kaunid liivarannad ja maalilised kaljusaared, maitsvad toidud, lõõgastav massaaž, tormiline ööelu jne. See loetelu on lõputu ning alati on garanteeritud ka soe ilm.

Viisainfo

Eesti kodanikule on riiki sisenemiseks vajalik viisa, mida saab taotleda piirilt, kui plaanitava turismireisi pikkus ei ületa 15 päeva. Pikema reisi korral tuleb taotleda viisa ja lähim saatkond selleks asub Helsinkis.

Ajalugu

 

X a-tuh. e.Kr. vanimad teadaolevad paiksed asulad

III a-tuh. e.Kr. hakati kasvatama riisi, ilmusid esimesed vaskesemed

II a-tuh. e.Kr. ilmusid esimesed pronksesemed

I a-tuh. e.Kr. hakati kasutama rauda

I a-tuh. AD. monide ja khmeeride riigid, taide saabumine Lõuna-Hiinast

Vaata edasi

Kliima

Valitseb lähisekvatoriaalne mussoonkliima. Aprillist novembrini puhub India ookeanilt edelamussoon ja novembrist veebruarini mandrilt kirdemussoon. Talvise ja suvise mussooni vahel on märtsis-aprillis kuiv ja kuum kevad.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Sukhotai – kunagine pealinn (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Ayutthaya – kunagine pealinn (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Khao Yai – rahvuspark (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Bangkok – kuningapalee, Wat Phra Kaew ja Wat Pho templid ning palju, palju muud

Chiang Mai – intellektuaalse atmosfääriga Tai kultuurpealinn

Pattaya – pidutsemisatmosfääriga Tai patupealinn

Huvitavaid fakte

Võim.

Tai riigipeaks on päritava võimuga kuningas, kuid troonipärija võimuletuleku peab heaks kiitma Rahvuskogu.

Vaata edasi

Soovitused

 • 1

  Väljas söömine. Tais omandab väljas söömine otsese tähenduse, sest paremat sööki kui see, mida pakutakse tänavale veetud kärudest, lihtsalt ei leidu. Kuna kõik küpsetatakse läbi, siis tervisele ohtu ei ole. Ja kui juhtute mõnda kalasadamsse ja seal lähedal on restoran, siis julgelt soovitan turult teha sisseostud ja restoranis küpsetatakse vastavalt teie soovile ja saate nautida värsket sööki väga mõistliku hinnaga.

 • 2

  Käitumisnormid. Tailased on üldiselt väga tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Austada tuleb ka Tai kuningat, näiteks ei tohi mahakukkunud rahale peale astuda, sest rahal on kuninga pilt, markide kleepimisel ei sobi neid keelega niisutada, sest paljudel markidel on kuninga pilt jne. Riigihümni kõlamisel tuleb püsti tõusta. Naised ei tohi puudutada munki ega nendele kuuluvaid esemeid ning istuda munkade kõrvale. Bussides ja paatides on viimane istmerida tavaliselt munkade jaoks. Inimeste pildistamiseks on viisakas luba küsida ning sõjaliste objektide ja saatkondade pildistamine ei ole sobilik. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas. Tai lõunaprovintsides tuleb arvestada sealsete moslemitraditsioonidega.

 • 3

  Elekter. Tais kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

 • 4

  Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-R 09.30-15.30. Suuremates hotellides, kauplustes ja restoranides on võimalik tasuda krediitkaardiga ning linnades leidub suhteliselt palju sularahaautomaate.

Saada soovitus

Kommentaarid

 1. Lilian Kuusik kommenteeris 16. jaan 2012 08:08Vasta

  Väga tore!

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Tai

AsukohtAasia
RiikTai
AjavööndGMT + 7h. Erinevus Eesti ajaga +5h, märtsist oktoobrini +4h
Pindala513 115 km2
Rahvaarv66 527 600 (2006)
Haldusjaotus75 provintsi, 1 keskalluvusega linn (Bangkok) ja 1 eriõigustega linn (Pattaya)
KeeledTai keel
NaaberriigidLaos, Cambodia, Malaisia, Birma
Piiridpõhjas piirneb Põhja-Jäämerega, idas Vaikse ookeaniga ja lõunas India ookeaniga. Edelas eraldavad Aasiat ja Aafrikat Punane meri ja Suessi kanal. Piir Euroopaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelik
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
Riigipeakuningas
PealinnBangkok
RahaühikBaht (THB)
Rahvastik52,8% on taisid, 26,7% moodustavad laod. Kirdeosa mägedes elavad mägitaid (luud, khunid jmt.). Birma piiri ääres šanid. Karenid, hanid, lahud ja lisud elavad riigi põhjaosas.Khmeerid ja kuid elavad Kambodža piiri ääres, khmud põhjaosas Laose piiri lähedal, monid lääneosas Birma piiri lähedal ja vaad põhjaosa mägedes. Miao-jao keelkonna väikesearvulised rahvad miaod (hmongid) ja jaod (mjenid) elavad põhjaosa mägedes.
Religioonid94% on budistid, malailased on muslimid ja mõned mägirahvad on hõimuusklikud
Peamised majandusharudmaavarade (nafta, gaas, vask, antimon, molübdeen, baarium, volfram, tina, tsink, plii ja vääriskivid) kaevandamine ja töötlemine, metallurgia, masinaehitus, keemiatööstus, elektroonikatööstus, laevaehitus jne. Põllumajanduses on olulisel kohal riis, suhkruroog, hevea, mais, tubakas jne. Riigi majandusele on olulised ka kalapüük ja turism.
TolliinfoMaksuvabalt võib Taisse viia kuni 1 liiter alkohoolset jooki, kuni 200 sigaretti
VaktsineerimineSoovitav süstida A-hepatiidi vastu. Malaaria profülaktika vajalik, kui reisitakse väljaspool linnu ja kuurortpiirkondi.
 • Reisipakkumised

 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada