Veneetsia

Ülevaade

Euroopa suurim autovaba linn Veneetsia sobib kõigile, kes armastavad ajalugu, kunsti ja kultuuri. Linna kitsad tänavad, kanalitel liuglevad gondlid ning suursugused paleed ja kirikud loovad ainulaadse atmosfääri.

Ajalugu

Veneetsia asutati legendi kohaselt 421. aastal eKr. Sel ajal elas praeguse Veneto, Friuli ja Trentino ümbruses venetite hõim, kes legendi järgi olevat tulnud siia Väike-Aasiast pärast Trooja vallutamist.

Vaata edasi

Kliima

Aprill on Veneetsia külastamiseks parim aeg, sest ilmad on juba soojad, kuid jalgsirännakuteks veel mitte liiga kuumad.

Rahvuspühad

1. jaanuar - Uusaasta 
6. jaanuar - Kolmekuningapäev
12. aprill – 1. ülestõusmispüha

Vaata edasi

Transport

Veneetsiasse viib mööda laia silda mitmerealine autotee, mis saartel aga lõpeb. Autod saab parkida tohutusuurtesse parkimismajadesse ning edasi tuleb liikuda jalgsi. Treppide tõttu ei ole võimalik liigelda ei mootor- ega jalgrattaga.

Vaata edasi

Shopping

Veneetsia poed on tavaliselt avatud:

 • esmaspäeval kell 15:30-19:30
 • teisipäeval kuni laupäeval kell 09:30-13:00 või 10:00-13:00 ja kell      15:30-19:00 või 15:30-19:30.
 • Mõned poed on avatud ka lõunasel ajal.

Turistidele orienteeritud poed asuvad peamiselt ümber raudteejaama ja Rialto sillal. Tõelist rahuldust pakkuva veneetsia ostukogemuse saab aga linnas ringi uidates ning põigates kõrvaltänavatesse. Suveniirina tasub kaasa osta ehtsat Murano klaasi, kangaid ja pitsi.

Vaata edasi

Vaatamisväärsus

Kirikud:

 • Ciesa di San Giorgio Maggiore - Chiesa di San Giorgio Maggiore on Veneetsia üks võimsamaid ehitisi. Kirik koos kloostriga paikneb samanimelisel saarel Lido tipus ja Doodžide palee vastas, kuhu pääseb vaid veebussiga. Kirikul on võimsad sambad, kõrge kuppel ja valgust täis võlvid, seintel aga Tintoretto maalid “Viimne õhtusöök” ja “Taevamanna”.
 • Chiesa di Santa Maria della Salute – Veneetsia enim pildistatud kirik, mille imposantne kuppel Neitsi Maarjaga tipus paistab silma nii Accademia sillalt kui ka Doodžide palee eest. Hämmastavad on kiriku kaheksakandiline põhiplaan ja barokkstiilis altar, millesse on istutatud Kreetalt pärit Maarja altar.
 • San Marco basiilika - Basiilika on pärit 9.-11. sajandist. Siseseinu kaunistavad kuldmosaiigid ja kiriku peaaltar kuulub bütsantsi kunsti tippteoste hulka.

Kanalid - Veneetsia tänavaid täidavad suures osas kanalid, mida on üle 100. Neist kõige pikem ja laiem on 4 kilomeetrine Suur Kanal. Kanalitel omakorda on umbes 400 silda. Üle Canal Grande viib kolm silda: Rialto sild, Scalzi sild ja Accademia sild. Suurim ja kuulsaim sild üle Canal Grande on Ponte del Rialto, mis oli Suure Kanali esimene sild - algul puust, kuid viimased neli sajandit kivist. Puusild olevat ühe markii pulma näha himutseva rahvamassi all korra kokku varisenud. Tänapäeval on sild täis pikitud poekesi.

Vaata edasi

Huvitavaid fakte

 • Kunstisõprade meka Veneetsia ja selle laguun on arvatud UNESCO kultuuripärandi hulka.
 • Linn on ehitatud savisele pinnasele, mis tasakesi vajub. Põhjavete kasutamine ning õhu- ja veereostus on sellele veelgi kaasa aidanud ning kahjulikku mõju avaldavad ka turistide hordid.

Soovitused

 • 1

  Enamasti tuleb Veneetsia restoranides maksta kõrget hinda. Turismituiksoontest eemal võib aga leida kohaliku orientatsiooniga trattoria'id, millede hinna ja kvaliteedi suhe võib olla täiesti mõistlik.

 • 2

  Rahvarohketes kohtades ei tohiks jätta oma isiklikke esemeid järelvalveta. Soovitav on dokumente ja väärisesemeid hoida hotelli seifis.

Saada soovitus

Sündmused

 • Redentore festival 

  Redentore festival toimub igal aastal juuli kolmandal nädalavahetusel ja seda korraldatakse 16. sajandil 46 000 inimest tapnud katku mälestuseks. Festivali puhul rajatakse üle Giudecca kanali mitmesajameetrine pontoonsild. Seda pidi pääseb taevastele jõududele tänuks ehitatud Andrea Palladio loomingu paremikku kuuluva Redentore (it k päästja) kirikuni. Peo naelaks on ligi tund aega kestev ilutulestik. Lisaks sellele muudab sündmuse eriliseks paatidel pidutsev rahvas – veeteed täituvad õhtuhämaruse saabudes piduehtes ja tuledes veesõidukitega, mis annavad laguunile ja Suurele Kanalile tõeliselt erilise ilme. Sissepääs festivalile on tasuta.

Soovita üritust

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

LippVapp

Veneetsia

AsukohtEuroopa
RiikItaalia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala412 km²
Rahvaarv268 500 (2007)
Haldusjaotus6 linnaosa
Keeleditaalia keel
 • Reisipakkumised

 • Soovid sinna reisida?

  Vihjed: Millal? Kui kauaks? Mitu inimest? Majutus? Saada